Pohanská obětiště, hroby a starožitnosti v Čechách

Nakladatelství: Národní muzeum

Podtitul: První archeologický obraz Čech (1836)

Autor: Matyáš Kalina z Jäthensteinu

Rok vydání: 2021

Jazyk: cs,de

Formát: PDF2

Matyáš Kalina z Jäthensteinu (1772–1848) byl právník, děkan právnické fakulty Univerzity Karlovy a archeolog, jeden ze zakladatelů české archeologie, filantrop. Poprvé v české archeologii se setkáváme s novým, přeloženým a komentovaným vydáním jednoho z jejích „základních kamenů“, díla, které stálo u zrodu archeologického poznání, ne neprávem srovnávaného s prvními svazky Palackého Dějin a Šafaříkových Slovanských starožitností. Kniha Matyáše Kaliny z Jäthensteinu představuje první archeologické zpracování minulosti Čech, první reprezentativní spis tohoto rodícího se vědního oboru, první podrobný soupis archeologických nálezů v Čechách doplněný i o první archeologickou mapou Čech. Edice Kalinových „Obětišť“ zpřístupňuje významné vědecké dílo minulosti jednak jako památku vývoje vědy a kultury vůbec, jednak jako pramen užitečný i pro soudobou vědu. Tímto způsobem se vrací do oběhu archeologické praxe řada zapomenutých či nedostatečně známých starších nálezů a nalezišť. Po téměř dvou stoletích se tento pomník českého vědeckého romantismu v oboru archeologie dostává k rukám čtenářů. Rozsáhlá příloha přináší původní Kalinovy obrazové tabulky i řadu dobových i nových vyobrazení.

The publication brings new edition of the first representative work devoted to Czech archeology in a modern sense, both in the original German version from the 19th century and in the Czech translation. Here you will find the first detailed list of archaeological finds in Bohemia and the first archaeological map of Bohemia. In addition to the introductory study, the book also contains a note-taking apparatus, a complete bibliography of the original file and an overview of related modern literature.