Pilsen 2015. Europas Kulturhauptstadt in tschechisch-deutscher Nachbarschaft

Nakladatelství: Univerzita Pardubice

Autor: Lenka Matušková , doc. Dr. Winfried Baumann , Lenka Matušková , doc. Dr. Winfried Baumann , doc. Dr. Winfried Baumann

Rok vydání: 2017

Jazyk: de

Formát: PDF2

Tématem publikace je Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 na pozadí česko-německých (bavorských) vztahů, tímto spisem je navazováno na projekt Katedry cizích jazyků na jaře 2015 (studentská exkurze, její příprava, průběh, evaluace, prezentace výsledků, přednáška na mezinárodní konferenci na podzim 2015), je zde podrobně popsán celý projekt, jeho výstup, přičemž se vychází z odborné literatury i konkrétních akcí. Prostřednictvím této práce se do popředí dostává otázka, do jaké míry je pro českou germanistiku významný pojem "kontaktní zóna." Jsou zde zdůrazněny kontakty s východním Bavorskem, jehož každodennost a kulturní dědictví obsahově reprezentuje česko-německé vztahy. Autoři aktualizovali kategorii prostoru ze sociologických hledisek. Vztahem k  evropské integraci, pozadím volby Evropských hlavních měst kultury, historií a právním rámcem se zabývá předmluva Prof. Ingrid Hudabiunigg. V dalších částech jsou představeny: Město Plzeň v minulosti a současnosti včetně reflexí v odborné literatuře a tisku. Německé stopy v Evropském hlavním městě kultury 2015. Dlouhodobá tradice přeshraniční spolupráce Bavorska a Česka resp. Západočeského regionu. Příspěvek Bavorska k programu Evropského hlavního města kultury 2015. Atmosféry ve městě jako zážitek pro návštěvníky. Odborná exkurze studentů Univerzity Pardubice a Ústí nad Labem. Práce je psána čtivým jazykem, je doplněna řadou vhodných citátů. Celkový obraz prezentované problematiky dokresluje řada praktických zkušeností se studenty, institucemi a tiskem.