Náš příběh

Historie webu eKNIHOVNA.cz sahá do roku 2004. Prodej nejen e-knih byl teprve v plenkách a čtečka Kindle ještě neexistovala (první verze přišla na trh koncem roku 2007). V elektronické podobě bylo mizivé procento knižních titulů. Navíc se jednalo spíše o nelegální kopie, které se těžkopádně skenovaly stránka po stránce na školní nebo firemní kopírce či skeneru. První legální elektronické knihy vznikaly skenováním starých historicky titulů v archivech státních knihoven. Pro zajímavost, dnes již nemyslitelné, ale před rokem 2000 se skenovaly také papírové noviny Třeba dnešní iDnes, byla elektronická verze tištěných novin DNES Mladá fronta, začala ve zkrácené formě vycházet kolem roku 2000. Seznam.cz byla kopie amerického vyhledávače Yahoo a záznamy, zde byly zcela zdarma.

Zakladatel a současný provozovatel Petr Kliment ve spolupráci s programátorem Jiří Švadlenkou a za technické podpory Svatopluka Šlechty koncem roku 2012 spustili první testovací verzi elektronické knihovny. Nabízeli jsme zapůjčení, či spíše stažení e-knih ve formátu zdarma, na které se již nevztahovala autorská práva. (Majetková práva obecně trvají,  pokud není v zákoně stanoveno jinak, po dobu autorova života a 70 let po jeho smrti.) V naší nabídce byla většina titulů od českých klasiků Čapek, Němcová, Hašek, Neruda a samozřejmě různé pohádky a bajky. Studenti a žáci se tak již nemohli vymlouvat, že není daný titul dostupný v knihovně, nabízeli jsme neomezený počet kusů Babičky, Dášenky, R.U.R nebo Starých pověstí českých.

Po klidném rozjezdu začátkem roku 2013, následoval skokový nárůst návštěvnosti. V návaznosti na časté dotazy, které se týkaly dostupnosti nových titulů, jsme nedlouhou na to v roce 2013 spustili vlastní e-shop. (Současně jsme na dalším e-shopu prodávali tištěné knihy nakladatelství GRADA). Koncem roku 2013 jsme měli za prosinec 367 objednávek o rok později to již bylo 1527.

V současnosti máme více jak 50 000 aktivních uživatelů a každý měsíc přibývají stovky dalších. Podařilo se nám propojit klasický model knihovny s knihkupectvím. Nabízíme službu pro milovníky čtení a knih. První skupina jsou studenti a děti, kteří si půjčují knihy v knihovně zdarma (za členský poplatek) Druhá skupina jsou vyspělí čtenáři, kteří chápu, že knihy nejsou (nemohou být) zdarma a jsou ochotni za knihy platit a přispět tak autorovi (nakladateli) na další jeho psaní a činnost.

Asi jako vůbec první v ČR (možná na světě) jsme na jednom místě nabídli stovky legálních e-knih zdarma a současně nabídli zakoupení knižních novinek včetně osobního archivu. Věděli jsme, že souboj s nelegálními uložišti a kamennými (dotovanými) chrámy nebude jednoduchý, ale věříme, že postupem času většina klasických čtenářů přijde na výhody naší legální eKnihovny. (Ty nelegální bohužel stále fungují a po letech se z některých stávají seriozní cloudy.)

Již uplynulo téměř 20 let od první myšlenky a do týmu jsme přibrali další členy (Tomáše, Vendulu, Honzu). Společně vylepšujeme funkce a rozšiřujeme nabídku o další tituly a formáty (audioknihy). Každým rokem přicházíme s novou vylepšenou verzí elektronické knihovny. Také již umíme nabídnout speciální verzi eknihovny, tedy šitou na míru poptávajícího. Mezi naše klienty patří školy, firmy, hotely, nemocnice nebo obce. Pro jednotlivé uživatele vyvíjíme mnoho užitečných funkcí v rámci uživatelského účtu Moje eKNIHOVNA.

Pokud máte jakýkoliv nápad, nebo nás chcete podpořit, či se k nám přidat, napište nám na info@eknihovna.cz

Děkujeme že nás využíváte

Tým eKNIHOVNA