Lidské dokumenty a jiné národopisné poznámky

Nakladatelství: Carpe Diem

Autor: Augusta Šebestová

Ochrana:

Rok vydání: 2011

Formát: PDF | PDF2

„Lidské dokumenty“ jsou kultovní, jedinečnou knihou národopisu hanáckého Slovácka. Postihují život obyvatel několika vesnic (Kobylí, Vrbice, Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Rakvice, Velké Bílovice, Moravský Žižkov, Čejkovice, Starovičky). Jsou věrným obtiskem žití v nich, pamětí nejen národa, ale doslova celého lidského rodu. Autorka v nich podává nejen dobré stránky lidské existence, ale i její hříchy, náruživosti, všechny rysy duše lidu, a to prostřednictvím terénních zápisů – autentických výpovědí z konce 19. století. Odměňuje čtenáře rozkoší ze slyšeného slova. Materiály jsou řazeny do celků podle tradičních oblastí lidové kultury, s důrazem na rodinný a společenský život. Jde o ojedinělý národopisný i v pravdě lidský dokument, který je podnes stejně živý, jako byl v době svého prvního vydání v roce 1900.