Knihovní zákon (č. 257/2001 Sb.). Komentář

Autor: Tereza Danielisová

Rok vydání: 2019

Formát: EPUB | MOBI

„Knihovní zákon upravuje systém knihoven poskytujících veřejné knihovnické a informační služby a podmínky jejich provozování“. Přestože je současný knihovní zákon založen na principu dobrovolnosti, knihovnu najdeme v každé větší či menší obci. Dokonce platí, že máme (na počet obyvatel) nejvíce knihoven v Evropě.

Účelem zákona je zejména stanovení minimálního rozsahu knihovnických a informačních služeb, které mají být poskytovány zdarma (tak, aby byl stanoven rovný přístup veřejnosti k informacím, znalostem a kulturnímu bohatství) a nastavení pravidel práce s knihovním fondem (aby mohly knihovny plnit i funkci uchovatele kulturního bohatství pro budoucnost).

Autorka komentáře knihovního zákona se pečlivě věnuje všem ustanovením zákona a vysvětluje tak čtenáři informace o systému knihoven, rozdělení knihoven, jejich povinnosti, podpora, informace ke knihovnímu fondu, úloze Národní knihovny, postavení krajských knihoven, nebo třeba ustanovení o přestupcích. Zároveň čtenáři přibližuje i předchozí právní úpravu a zároveň úpravu evropskou, která ovlivňuje i náš zákon.