Finanční stráž v Čechách 1842 - 1918

Autor: Marie Macková , Marie Macková

Rok vydání: 2017

Formát: PDF2

Finanční stráž byla od svého vzniku součástí finanční správy a v Čechách sloužil v tomto sboru nejvyšší počet mužů ze všech zemí celé habsburské monarchie. V knize jsou popsány jak základní správní struktury sboru, tak mechanismy jeho fungování od vzniku až do rozpadu monarchie. Pozornost je věnována konkrétním oblastem působnosti, pravomocím a služebním postupům uvnitř finanční stráže, právě tak jako protivníkům - pachatelům nejrůznějších důchodkových deliktů. Opomenuto není ani socioprofesní ukotvení mužů od sboru, jejich rodiny a společenský kontext života, včetně odrazu v kolektivní paměti či literárním ztvárnění.