Fantóm imigrácie. Konflikt alebo dialóg kultúr v kontextoch axiologického pluralizmu

Nakladatelství: Rudolf Dupkala

Podtitul: 2. vydanie

Autor: Rudolf Dupkala

Jazyk: sk

Formát: PDF2

Autor publikácie prof. Rudolf Dupkala – vysokoškolský pedagóg s vyše 30 ročnou praxou v oblasti filozofie, kulturológie a religionistiky – ponúka v druhom doplnenom a rozšírenom vydaní svojej najnovšej publikácie - Fantóm imigrácie nový a originálny spôsob vnímania vzťahu dvoch odlišných kultúr a ich hodnotových systémov, konkrétne kresťanstva a islamu. Publikácia vznikla na pozadí súčasnej vlny migrácie a imigrácie a sú v nej zrozumiteľne vysvetlené základné pojmy (šária, džihád, fatwa a pod.), pričom text je založený výhradne na štúdiu pôvodných textov Koránu a Biblie. Autor si za cieľ kládol zodpovedanie nasledovných otázok: Môžu hodnotovo rozdielne kultúry koexistovať vedľa seba? Ak áno, bude toto spolužitie konfliktné alebo tolerantné? V druhom vydaní tejto knihy sú doplnené a rozšírené všetky jej pôvodné kapitoly, a to najmä časti venované vymedzeniu pojmu „hodnota“ a reformulácii koncepcie axiologického pluralizmu. Zároveň je tu na interpretačne širšom priestore prezentovaný aj pluralizmus kultúr ako alternatíva pôvodného multikulturalizmu. Ďalej je doplnená časť, ktorá „mapuje“ terorizmus v náboženskom kontexte. Súčasťou tejto novej časti práce sú poznámky o tzv. „patológii náboženskej viery“, o fanatizme, o „religiofóbii“, o „náboženských koreňoch“ extrémizmu, atď. Publikácia je rozšírená aj o časť, v ktorej je problém migrácie a imigrácie reflektovaný v kontextoch potreby modifikácie „ľudských práv“ euroatlantickej proveniencie s dôrazom na slobodu myslenia, náboženského vyznania a pod. Ak patríte medzi ľudí, ktorým dianie v súčasnej Európe nie je ľahostajné, tak táto publikácia by vo Vašej knižnici rozhodne nemala chýbať.