Szalai Ladislav

ŽánrScience-fiction, fantasy, duchovní literatura, poezie
Rok narození1951
Měsíc narozeníBřezen
Den narození18
Místo narozeníBratislava

Životopis Szalai Ladislav

Ladislav Szalai je český spisovatel slovenského původu, který se věnuje převážně žánru science-fiction.

Ladislav Szalai se narodil roku 1951 v Bratislavě-Petržalce, ale od raného dětství žil v Čechách na Sedlčansku a ve Vojkově. V letech 1966–1969 absolvoval podnikové odborné učiliště v Kladrubech u Vlašimi a v Olbramovicích a vyučil se opravářem zemědělských strojů.

Od roku 1969 žil v Praze a vystřídal řadu zaměstnání: stavební dělník u železničního stavitelství, posunovač, lampář, výhybkář, dozorce výhybek, staniční dělník, můstkař, závorář, vrátný, skladník přepravy na železniční stanici Praha-Hlavní nádraží nebo brusič.

Ve své literární tvorbě se nejprve věnoval poezii (první báseň otiskl již roku 1962 v časopise Pionýrské noviny) a společně se Zdeňkem Rosenbaumem také psaní písňových textů. Básně mu vyšly v antologiích Rosný bod (1976) a Jen jednou ponejprv (1981), písňové texty na gramofonové desce Sváteční poledne (1980).

Jeho prozaickým debutem (nepočítáme-li různé povídky, glosy a hudební kritiky publikované časopisecky) byla lyrická novela ze současnosti Prázdniny s Jackem Londonem, otištěná v antologii Před vyplutím (1980). Ve zcela odlišném stylu jsou však napsány jeho početné sci-fi povídky, které se vyznačující neobyčejnou tematickou pestrostí, velmi často jsou prostoupeny prvky humoru či satiry a vyšly též polsky, rusky, maďarsky a italsky.

Roku 1990 založil se společníkem Karlem Smolanem nakladatelství Orfeus, které bylo zaměřené zejména na učebnice a literaturu faktu. Nakladatelství řídil do roku 1993, a po jeho zániku spravoval stejnojmennou výpočetní a informační firmu. V roce 1995 podnikání zanechal a odstěhoval se do Sedlce-Prčic a v roce 1997 do Jizerských hor. Nyní je v invalidním důchodu, ale stále se věnuje psaní.


eKnihy Ladislav Szalai