Kořenský Josef

Kořenský Josef
ŽánrNáučná literatura, cestopisy
Rok narození1847
Měsíc narozeníčervenec
Den narození26
Místo narozeníSušno
Rok úmrtí
Měsíc úmrtíříjen
Den úmrtí8
Místo úmrtíPraha

Životopis Kořenský Josef

Josef Kořenský byl český cestovatel a cestopisný fotograf z konce 19. a začátku 20. století. Narodil se v Sušně na Mladobolevslavsku a zemřel v Praze. Z povolání byl učitelem zeměpisu a později i ředitelem dívčí školy na pražském Smíchově.

Za svůj život uskutečnil dvě velké a časově náročné cesty kolem světa. První se uskutečnila v roce 1893. Tehdy se vydal s přítelem cestovatelem Karlem Řezníčkem (sládkem pivovaru pod Hrubou Skálou) poprvé za oceán, a to na světovou výstavu v Chicagu. Při této cestě napříč USA poznal i další velká americká města. Navštívil Niagarské vodopády, stavěl se v Yellowstonském národním parku a pokračoval směrem k Pacifiku. Parníkem přeplavil do Japonska (dorazil tam 29. 9. 1893) a dále cestoval do Číny a Hongkongu. Lodí pokračoval na Malajský poloostrov, na Jávu, přes Indický oceán na Cejlon. Tam jeho cesta lodí prozatím končila. Kořenský se vydal až do Dárdžílingu a postupoval pod horským pásmem Himálaje. Vrátil se do Indie a z Bombaje vyrazil opět lodí do Rudého moře a pak do Egypta. Tam studoval starověké památky faraónů. Následně se vrátil opět do Prahy.

\"\"
\"\"
Maorská dívka před lenovníkem novozélandským, rok 1900 nebo 1901

Svou druhou výpravu uskutečnil v letech 1900-1901. Přes Suezský průplav plul do Adanu a Colomba, dále do západoaustralského Perthu, Adelaide a železnicí přes Ballarat do Melbourne. Dále na Tasmánii a na Nový Zéland, kde poznal přístavy Dunedin a Christchurch na Jižním ostrově, ve Wellingtonu se seznámil s českým malířem Bohumírem Lindauerem (1839-1926), který dříve maloval podobizny maorských obyvatel. Z Aucklandu plul na souostroví Oceánie - Tonga, Samoa a Fidži. Vrátil se zpět do Austrálie do Sydney a počátkem dubna jel železnicí do Brisbane. Dále pak lodí. Zastavil se na ostrově Celebes, Jáva, zde navštívil chrámový komplex Borobudur a města Bandung a Batavia. Přes Singapur a thajský Bangkok odjel do Hongkongu (tehdy už britského). Odtud do milovaného Japonska, kde navšinstívil Kóbe, Tokio a masív Haruna západně od Tokia. Z přístavu Šimonoseki putoval do Koreje (zastavil se v Pusanu a Wonsanu), do Vladivostoku a na poštovním parníku cestou proti proudu Amuru, z Chabarovska do Stretčinska a transsibiřskou magistrálou přes Irkutsk do Novosibirska. Konečně přes Ural do Moskvy a do Čech.

Kořenský nikdy neobjevoval nové kouty světa, jako jiní současníci, ale zato je důkladně prozkoumával. Byl velkým přírodovědcem a vášnivým sběratelem. O svých cestách napsal četné publikace, ve kterých používá dnes kuriózní češtinu. Tyto publikace jsou často 100 stránkové a nesou tituly: \"Nové cesty po světě, např. V Jižním moři, mládeži vypravuje Josef Kořenský\". V Praze na Smíchově je po něm pojmenována jedna ulice a základní škola.