Aktualizácia IV/1 2020 - Zákon o energetickej hospodárnosti budov, Všeobecné technické požiadavky na výstavbu

Nakladatelství: Poradca s.r.o.

Podtitul: úplné znenie po novele

Autor: neuveden , Doc. Otto Horský

Jazyk: sk

Formát: PDF2

Novelizované znenie zákonov Aktualizácia IV/1 obsahuje úplné znenie: 1.Vyhláška č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov – po novele vyhláškou č. 35/2020 Z. z. 2.Vyhláška č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu – po novele vyhláškou č. 34/2020 Z. z. Vyhláška č. 364/2012 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov... Novelou vyhlášky č. 35/2020 Z. z. s účinnosťou od 10. 3. 2020 sa okrem technických úprav textu dopĺňa nová Príloha č. 1 k vyhláške č. 364/2012 Z. z. v nasledovnom znení: „Rozsah postupu výpočtu energetického hodnotenia nových a obnovovaných budov Projektové hodnotenie alebo normalizované hodnotenie sa spracúva ako: 1. Tepelnotechnický návrh a posúdenie stavebných konštrukcií a budovy a) Základné údaje o stavebných konštrukciách a budove b) Geometrická schéma budovy, orientácia podľa svetových strán, rozdelenie na tepelné zóny c) Požiadavky a kritériá na konštrukcie teplovýmenného obalu budovy a vnútorné deliace konštrukcie d) Navrhované riešenie stavebných konštrukcií e) Posúdenie tepelnotechnických vlastností stavebných konštrukcií 1. posúdenie kritéria na minimálne tepelnoizolačné vlastnosti stavebných konštrukcií [výpočet súčiniteľa prechodu tepla všetkých druhov (skladieb) plných stavebných konštrukcií, všetkých druhov a veľkostí otvorových konštrukcií podľa orientácie]; 2. posúdenia kritéria na minimálnu teplotu vnútorného povrchu (posúdenie detailov metódou plošného teplotného poľa), rizika rastu plesní a rosného bodu (zasklené konštrukcie; 3. posúdenie kritéria na minimálnu priemernú výmenu vzduchu v miestnosti vrátane stanovenia objemu vzduchu výmenou spätným získavaním tepla (rekuperáciou); 4. posúdenie energetického kritéria (mesačnou alebo hodinovou metódou); 5. posúdenie potreby tepla na vykurovanie a preukázanie predpokladu splnenia energetickej hospodárnosti budovy (podľa kategórie budovy); 6. posúdenie kondenzácie vodnej pary v stavebných konštrukciách f) Hodnotenie podľa technickej normy1) alebo inej obdobnej technickej špecifikácie s porovnateľnými alebo prísnejšími požiadavkami 2. Energetické posúdenie technického systému budovy Posúdenie sa vykoná v závislosti od technického riešenia a rozsahu zabudovania technických systémov so stanovením potreby tepla/energie pre jednotlivé miesta spotreby a energetický nosič (napr. plyn, elektrina): a) miesto spotreby na vykurovanie, b) miesto spotreby na prípravu teplej vody, c) miesto spotreby na chladenie a vetranie, d) miesto spotreby energie na osvetlenie. 3. Posúdenie globálneho ukazovateľa a) výpočet potreby dodanej energie podľa energetických nosičov, b) výpočet primárnej energie, c) výpočet emisií oxidu uhličitého (CO2).“ 4. Prílohy dokladujúce výpočet podľa bodov 1, 2, 3. Vyhláška č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu... Novelou vyhlášky č. 34/2020 Z. z. s účinnosťou od 1. 3. 2020 v § 4 odsek 5 znie: „(5) Potrubné, telekomunikačné a elektrické rozvody a vedenia (ďalej len „rozvod a vedenie“), ktoré tvoria horizontálnu stavebnotechnicky a prevádzkovo neprerušovanú líniu, sa v zastavanom území obce umiestňujú spravidla pod povrch zeme. Nad povrchom zeme možno v zastavanom území obce takéto rozvody a vedenia umiestniť, ak a) ide o výmenu, modernizáciu, opravu alebo o rekonštrukciu existujúcich nadzemných rozvodov a vedení, pričom sa nemení ich trasa, b) ide o pridávanie rozvodov a vedení k existujúcim nadzemným rozvodom a vedeniam, pričom sa nemení ich trasa a zároveň sú dodržané podmienky ochrany existujúcich nadzemných rozvodov a vedení,4a) c) ide o križovanie vodných tokov, roklín alebo podobných krajinotvorných útvarov, d) ide o vyústenie alebo ukončenie rozvodov a vedení, ktoré sa obvykle umiestňujú nad povrchom zeme, ako napríklad vyústenie v rozvodných skriniach, ukončenie v zariadeniach umiestnených nad povrchom zeme alebo na existujúcich stavbách, alebo e) s tým súhlasí obec, o ktorej zastavané územie ide, ak 1. umiestnenie rozvodov a vedení pod povrch zeme je technicky nemožné, je spojené s neprimeranými ťažkosťami alebo vyžaduje vynaloženie neprimeraných nákladov, ako napríklad pri stiesnených priestorových podmienkach, alebo 2. ide o predĺženie existujúcich nadzemných rozvodov a vedení.“.