Změny na pracovním trhu nejsou pouze negativní

29.5.2020

Ekonomice i trhu práce se před příchodem pandemie značně dařilo. Kvůli namoci covid-19 však pracovní trh v Česku dostal velkou ránu a mnohé pracovní pozice zanikly, lidé přišli o pracovní pozice. Naopak však přišla éra, která si žádá nové dovednosti, lepší schopnosti práce s moderní technologií, rychlou přizpůsobivost, a hlavně schopnost učit se novým věcem.

Svět se stal vlivem koronaviru online, na něco takového se už opravdu dlouho čekalo. Zejména v oblasti finančních úřadů, školství či elektronizace knih a dalších obdobných materiálů. Díky koronaviru se mnoho lidí se muselo naučit pracovat s technologií ve světě internetu, jako jsou videohovory, vytváření videí pro své žáky či zaměstnance nebo vést své pracovníky přes online. Lidé, kteří si chtěli udržet svoji pozici, museli na tyto nové požadavky přistoupit.

I přesto vlivem pandemie přibylo v Česku přes 50 000 zájemců o novou práci, což je 3,4 % obyvatel. Stále však nejde o finální číslo. Dle personalistů a Petry Drahoňovské, kariérové poradkyně projektu Samsung Tvoje šance, platí, že do Česka by se mohla vrátit určitá pokora uchazečů o práci. Lidé s největší pravděpodobností nebudou hledat nová pracovní místa, ale začnou si více vážit svých současných pozic.

Pandemii v jisté míře odnesou čerství absolventi, jelikož firmy ztratily zájem o zaučení nových uchazečů. Vysoká šance se však naskytla pro jedince, jež umí využít a ukázat své dovednosti v oborech s technologií a světa internetu.

Změny na pracovním trhu nejsou pouze negativní