Za knihy utratíme více než Poláci, ale méně než Němci

26.9.2018

Jsme národ čtenářů, to je potvrzeno, ale přesto na některé národy stále nemáme. Tak například jsou stále před námi Turci, Němci, Norové či dokonce Američani. Za rok vydá každý občan za knihy v průměru 719 Kč. Konkurovat nám nemohou akorát Poláci, kteří dají za knihy v průměru ročně asi 585 Kč.

To je však úplné minimum, když vezmeme v úvahu, že Němci nechají za knihy v obchodě či internetovém knihkupectví ročně více než 3 100 Kč. Norové takto utratí téměř 3 000 Kč. Světový průměr však činí přesně 450 Kč za knihy ročně a proto se stále můžete řadit mezi národ čtenářů.

Naopak absolutně nejméně nechají v knihách Indové a to pouze necelých 80 korun za rok. Stejně tak jsou podprůměrní čtenáři Číňané, Mexičané, Argentínci či Rusové. Ti v knihách ročně nenechají ani 450 Kč.

Současně výzkumy ukázaly, že v České republice došlo k navýšení průměrné ceny knihy v roce 2014 z 252 korun českých na 261 korun v roce 2016.Knihy je možné považovat za součást národní kultury České republiky a Čechy je proto možné považovat za kulturní a vzdělaný národ.

Knihy jsou dokonce zařazeny v pětici nejoblíbenějších dárků v České republice a to je velice dobrá zpráva. Jednou se snad stanou také takto oblíbené elektronické knihy.

Za knihy utratíme více než Poláci, ale méně než Němci