Vychází český překlad románu Svědectví navazující na slavný Příběh služebnice

13.6.2020

Dystopické romány mají tu pochybnou výhodu, že se velmi často proměňují ve skutečnost. Právě vychází český překlad románu Svědectví navazující na slavný Příběh služebnice. Získal Bookerovu cenu, podle Příběhu služebnice vysílá HBO seriál a rozkolísaná doba popularitě této knihy může jen nahrávat.

Překlad posledního románu Margaret Atwoodové Svědectví, za který získala na podzim loňského roku Bookerovu cenu, dorazil na český knižní trh ve zvláštním, vlastně příhodném okamžiku. Zatímco angličtí čtenáři jej loni v říjnu četli jako další ze znepokojujících dystopií – a tedy jako varování, které je sice vážné, ovšem jehož hrozba je vzdálená –, český čtenář ho dostává do rukou v momentě, kdy jasné kontury a zdánlivé jistoty včerejšího světa vzaly za své a kdy se náš bezprostředně žitý svět, aspoň na čas a aspoň někde, v dystopii převrátil, přičemž příčinou nebyla ani válečná, ani přírodní katastrofa, ale jeden z virů, kterých je kolem nás bezpočet.

Změna situace ve světě dodává čtení nového románu kanadské prozaičky zvláštní rozměr. Svědectví jsou volným pokračováním jejího patrně nejúspěšnějšího románu Příběh služebnice z poloviny osmdesátých let. Ten vznikl v době, kdy ve Spojených státech sílil konzervativní tlak na omezení liberalismu v oblasti reprodukčních práv. Atwoodová v reakci na tato politická pnutí napsala dystopický román, v němž je reprodukce klíčovým problémem: většina žen je totiž v důsledku znečištění životního prostředí neplodná, a tak militantní náboženská diktatura „znárodní“ ty ženy, které ještě plodné jsou, a jejich životy v zásadě redukuje na reproduktivní funkci.

Seriál právě včas

Politické diskuse na toto téma ožily s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu a není náhodou, že záhy (vlastně jen několik měsíců poté) se Příběh služebnice objevil jako televizní seriál – dystopické varování znovu nabylo na naléhavosti. Seriál, v němž se sama autorka na okamžik mihla jako jedna z „tet“, patrně inspiroval Margaret Atwoodovou k tomu, aby se ke své třicet let staré knize vrátila a napsala pokračování. Čistě na okraj, je zajímavé, nakolik mezi televizním seriálem a novou knihou existovala interakce. Změna vypravěčky a hlavní hrdinky může – byť samozřejmě nemusí – být důsledkem televizního seriálu, nicméně to, že Svědectví neuzavřela možnost pro další řadu seriálu, jistě náhoda není.

Margaret Atwoodová dle svých vlastních slov psala Příběh služebnice jako „varování“, aniž by si „dokázala představit, že něco takového se může skutečně stát“. Nuže, třicet let poté některé státy využily koronavirové krize a s odůvodněním, že nejde o nutný zákrok, začaly ženám odpírat přerušení těhotenství. Ale není to případ jen Spojených států – různé výroky o nutnosti zvýšení porodnosti, zachování národa apod. se objevovaly všude, včetně České republiky a dalších zemí střední Evropy. Ostatně krizi k posílení moci zneužili téměř všichni autoritáři – ať už jejich agenda byla jakákoli.

Celý článek ZDE

Zdroj: Deník N

Vychází český překlad románu Svědectví navazující na slavný Příběh služebnice