Vítězové soutěže Nejkrásnější kniha roku 2020

8.9.2021

Ceny za Nejkrásnější české knihy roku 2020 byly vyhlášeny a slavnostně předány v Centru architektury a městského plánování v Praze (CAMP). V soutěži o nejlepší knižní design letos odborná porota vybírala z celkem 323 přihlášených knih, nominaci proměnilo 31 z nich. V kategorii katalogů si první místo za publikaci Móda v modré odnesly grafičky Adéla Svobodová a Tereza Hejmová, které se tak budou moci podílet na přípravě vizuální identity dalšího ročníku soutěže. Další oceněnou knihou byl titul  „Výstava jako médium. České umění 1957–1999“, tuto fyzicky objemnou knihu odborná porota ocenila hned dvakrát. Vítěznou kolekci si návštěvníci mohou prohlédnout na výstavě v čítárně CAMP do neděle 12. září.

První místa v soutěži nejkrásnějších knih každoročně oceňuje Ministerstvo kultury ČR. Nejvíce ocenění napříč kategoriemi získala grafická designérka Adéla Svobodová, publikace Výstava jako médium se umístila na prvním místě v kategorii Odborná literatura a cenou ji ověnčila také Unie grafického designu. Adéla Svobodová prokázala svoji profesionalitu a zkušenost tím, s jakou přesvědčivostí a lehkostí dokázala graficky roztřídit takové penzum informací a obrazového materiálu do podoby, při které se čtenář s chutí začte do odborných textů na uměnovědné téma, a přitom neztrácí pozornost ani chuť listovat dál, sdělil důvod výběru člen výtvarné poroty Karel Štědrý.

V kategorii beletrie zaujal porotu monografický esej věnovaný prokletému básníku Rimbaudovi z nakladatelství Revolver Revue. Autorkou grafické úpravy je Josefina Karlíková.
V kategorii dětské literatury zvítězila kniha z produkce nakladatelství Baobab Safíroví ledňáčci a Glutaman s ilustracemi Jindřicha Janíčka.
Studentskou Cenu Arna Sáňky získala autorská kniha Judity Košťákové Spiritus Noctis. Ve studentské kategorii bylo netradičně nominováno nejvíce knih, mezi nimi Zuzana Vanišová s knihou Ženský, kterou za vynikající ilustrace ocenilo i Sdružení českých umělců grafiků Hollar.
V kategorii učebnic vybrala porota z nominovaných tří projektů na první místo titul: Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin Filipa Blažka.
Nejkrásnější knihou o výtvarném umění se stal autorský projekt maďarské umělkyně Andi Schmied Private Views: A High‑Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery.

Mezi bibliofiliemi se na nejvyšší příčce umístilo přebásnění Chvály stvoření Františka z Assisi českým básníkem Petrem Borkovcem. Publikaci v úpravě Zuzany Lednické vydal Václav Havlůj. „Grafička vystihla intenzitu krátké básně skrz abstraktní spektrum barev, jež se propisují do samotného textu a vytvářejí kontinuální ilustraci. Veškeré splněné parametry bibliofilie jako míchání barev na litografickém kameni, stokusový náklad, plátěné desky s ražbou, knihtisk i ruční vazba dokazují, že sběratelská kniha nemusí být opulentní projekt a cestou může být naopak pokorný přístup, který v tomto případě naplňuje poselství knihy,” uvádí komentář od porotkyně Emmy Hanzlíkové.

Památník národního písemnictví společně s Uměleckoprůmyslovým museem uděluje každoročně také cenu mladému tvůrci do 30 let, o kterou se v letošním roce dělí Tereza Bierská a Nela Klímová za publikaci Svátosti (nakladatelství wo-men).

Kromě toho své ceny udělil Spolek českých bibliofilů, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů. 56. ročník soutěže o nejkrásnější knihy doprovází stejně jako v loňském roce katalog v úpravě Štěpána Malovce a Martina Odehnala. Katalog odráží současnou knižní produkci nejen obsahově, ale i vizuálně – v odvážném zrcadle sazby si pohrává s otázkou, co nebo kdo je nejkrásnější, a zároveň představuje aktuální výsledky ve fotografiích Ondřeje Přibyla.

Oceněné publikace je možné zhlédnout do neděle 12. září v čítárně Centra architektury a městského plánování v Praze. Kolekce se objeví také na festivalu Designblok, na veletrhu knižních publikací LITR v Olomouci, zúčastní se soutěže o nejlepší knižní design světa a mezinárodních veletrhů a výstav.

Audiorozhovor se spoluautorkou knihy Výstava jako umění, historičkou umění Terezií Nekvindovou

A. Toman, redakce eKnihovna
Zdroj: Památník národního písemnictví