Aktuality

20.7.2020

Životnost ředitele Národní knihovny je za posledních dvanáct let mimořádně nízká. Po Vlastimilu Ježkovi, který knihovnu opustil v roce 2018, se v jejím vedení vystřídalo už šest jmen. Čím to je? „Jsou tam dosazováni manažeři a nikoliv lidé, kteří by uměli dlouhodobě rozvíjet činnost na naše poměry velké a komplikované instituce,“ myslí si dočasný ředitel Národní knihovny Vít Richter.

Prezidentská kampaň se v USA přesouvá do knihkupectví

15.7.2020

Po soudních tahanicích spatřila 14 . července světlo světa, respektive pulty knihkupců, kniha Mary Trump, neteře současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta rozkrývá, jak nezdravé rodinné vztahy Donalda ovlivnily a vychovaly z něj sociopata a narcise. Za poslední dobu jde přitom už o třetí knihu, která si klade za cíl ukázat opravdovou tvář nejmocnějšího muže Ameriky. Ten spolu s ostatními prezidentskými kandidáty vbíhá do cílové rovinky před podzimními prezidentskými volbami, ve kterých mu půjde o druhý mandát.

Očekávané vydání knihy neteře Donalda Trumpa

14.7.2020

Ve Spojených státech vychází kniha o prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterou napsala jeho neteř Mary Trumpová. Publikace byla původně naplánována na 28. července, vydavatelství ji ale kvůli mimořádnému zájmu přesunulo na dřívější termín. Médiím už dříve poskytlo úryvky – v nich Trumpová prezidenta popisuje jako arogantního sociopata ohrožujícího budoucnost země.

Knihkupectví vyhlížejí zákazníky, o tištěné knihy klesá zájem

12.7.2020

Do knihkupectví se zákazníci po pandemii koronaviru vrátili poměrně rychle, méně jich přichází především do poboček v obchodních centrech. Ve srovnání s loňskými prodeji však knihkupectví stále evidují ztrátu kvůli nouzovému stavu, který byl vyhlášen 12. března. Větší obchody začaly znovu fungovat 11. května, tedy před dvěma měsíci.

Recenze: Novák je diletant, o Kunderovi a literatuře tak vůbec má chabou představu

3.7.2020

Že u nás vydáním tlustého životopisu Jana Nováka nazvaného Kundera: Český život a doba vypukla bitva, ba snad kulturní válka o Milana Kunderu? Pokud ji bude jednadevadesátiletý spisovatel sledovat z francouzského exilu, kde žije od roku 1975, může se leda smát

Výběr knih z politiky, vědy, historie nebo kultury, které by měl přečíst každý čtenář

20.6.2020

Znáte tu situaci, kdy sedíte v kavárně nebo v baru a vedle vás je někdo, kdo ví snad úplně všechno? Máme pro vás výběr knih z politiky, vědy, historie nebo kultury, které z vás přesně takového člověka udělají. Pokud chcete ve společnosti zářit a vědět alespoň něco o každém tématu, musíte přestat číst jen thrillery, romány nebo biografie, na které jste zvyklí, a vystoupit z knihkupecké komfortní zóny. Tady je návod serveru Businessinsider.com, jakým směrem se vydat. Většinu knih najdete v elektronické podobě na webu eknihovna.cz, stačí jen kliknout na nadpis knihy v seznamu.

Úryvek z nové knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu

18.6.2020

Americký prezident Donald Trump prý při loňském jednání požádal svého čínského vrstevníka Si Ťin-pchinga, aby mu pomohl obhájit své vítězství ve volbách. Píše se to v úryvku z nové knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který dnes zveřejnil list The Wall Street Journal (WSJ). Podle tohoto exporadce nešlo o ojedinělý incident, ale o součást "vzorce zásadně nepřijatelného chování, které podkopává samotnou legitimitu prezidentského úřadu".

V USA budou knihy z knihovny doručovat drony Googlu

18.6.2020

Knihovnice Kelly Passek vymyslela způsob, jak přimět děti, aby si během letních prázdnin přečetly nějakou knížku. Místo toho, aby musely chodit do knihovny, jim budou knihy doručovat drony společnosti Wing – sesterské firmy Googlu. První zkušební lety se uskutečnily v průběhu tohoto týdne, píše The New York Times.

Liberecká krajská knihovna si za rok obvykle pořídí 24 000 titulů

17.6.2020

Liberecká krajská knihovna si kvůli sníženému rozpočtu v souvislosti s koronavirem nebude moci letos dovolit koupit tolik knih jako v minulých letech. Za rok si obvykle pořídí 24 000 titulů. V kampani Udělejme si radost proto požádala své čtenáře, aby ji podpořili darováním nově vydaných knih. „Zakoupením nové, letos vydané knihy, kterou nám v rámci této iniciativy věnujete formou sponzorského příspěvku, podpoříte nejen knihovnu, ale uděláte tak radost i všem ostatním čtenářům, kteří si ji budou moci vypůjčit. A stanete se tak naším čestným dárcem,“ uvedla ve výzvě čtenářům ředitelka knihovny Blanka Konvalinková.

Dvě nové knihy Jaroslava Petra, s ilustracemi brněnského kreslíře Lubomíra Vaňka

16.6.2020

Slovácko sa směje aj nesměje a Chytráčkovy trampoty a trumpety. Tyto dvě knihy Jaroslava Petra pokřtili další spisovatelé v pátek v brněnském knihkupectví Dobrovský. Ilustroval je brněnský kreslíř a karikaturista a dlouholetý spolupracovník Deníku Rovnost Lubomír Vaněk.