Knihy pro děti na prázdniny

31.5.2021

Přinášíme zajímavé tipy na knihy pro děti na letní prázdniny.

Začal knižní festival Česká vlna nakladatelství Host

28.5.2021

Literární festival Česká vlna, uspořádalo poprvé nakladatelství Host v roce 2019. Tedy v době, kdy ještě do našeho života nezasáhla pandemie COVID 19, takže se mohl tento knižní festival konat za účasti autorů a jejich čtenářů. Milovníci i autoři knihy se setkali v Centru současného umění DOX. Tento nový festival dle zástupců nakladatelství zažil mimořádný úspěch, proto nakladatelství chtělo co nejdříve navázat na úspěšný rok 2019.

Mladá generace má příležitost změnit svět

20.5.2021

Po 11 letech se otevírá globální program Samsung Solve for Tomorrow, který podporuje inovace mladých lidí pro lepší společnost, také českým studentům. Každý nápad, který lze realizovat s pomocí moderních technologií, má šanci uspět! Své práce a myšlenky, kde a jak pomoci, mohou studenti ve věku 16 až 18 let přihlašovat do programu on-line do 30. června.

Cenu EU za literaturu 2021 získala za ČR Lucie Faulerová

18.5.2021

Dnes byli vyhlášeni letošní laureáti Ceny Evropské unie za literaturu, mezi nimi i česká autorka Lucie Faulerová. Byla oceněna za román Smrtholka. Slavnostní předání cen proběhne v Bruselu koncem září.

Ukázka z připravované knihy o agentech Jsme Bellingcat

17.5.2021

Kniha v originále s názvem We Are Bellingcat vyšla v anglickém jazyce letos v únoru. Autor Eliot Higgins je zakladatelem investigativního projektu Bellingcat. Český překlad si vzal na starost Viktor Janiš. Vydání připravuje vydavatelství Deníku N v rámci Edice N. Skupina Bellingcat je mezinárodně známou, díky investigativní žurnalistice v kauzách okolo vyšetřování sestřelení letu MH17 a odhalení agentů, spojených s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery na území Velké Británie. Níže ukázka textu z knihy Jsme Bellingcat

Recenze knihy Legendy se nerodí přes noc

4.5.2021

Obchodní řetězec Kaufland ve spolupráci s Českým hokejem nabídne ve svých supermarketech obrázkové knihy s motivem českého hokeje. Charakteristický je pak název knihy "Legendy se nerodí přes noc".  Kromě klasického ledního hokeje se v knize čtenář seznámí i s méně popularizovanými odnožemi hokeje, jako je ženský hokej nebo para hokej pro zdravotně hendikepované. Vedle legend a současných hvězd, dostává prostor také mládež. Tedy výchova nové generace ledních hokejistů a prezentace talentů z mládežnických kategorií. Kniha je k dostání pouze v supermarketech Kaufland v období od 5.5. 2021 do 6. 6. 2021, a pouze do vyprodání zásob.

Recenze nové knihy Aleny Mornštajnové - Listopád

15.4.2021

Alena Mornštajnová patří k nejvýznamějším českých spisovatelkám. Má na svém kontě mnoho úspěšných knih a nejnovější z nich je právě Listopád. Své čtenáře tentokrát zaujme neobvyklým konceptem: jde totiž o alternativní historii naší země. Autorka vytvořila scénář, ke kterému by mohlo dojít ve chvíli, kdy by události z listopadu 1989 dopadly jinak. A my bychom stále žili v zajetí totalitního režimu.

Pozvánka na knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 23.9. 2021

12.4.2021

Pořadatelé mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha se rozhodli posunout termín konání letošního ročníku. Svět knihy Praha nově bude v novém zářijovém termínu. Největší knižní akce proběhne v Praze, konkrétně se knihy budou prezentovat na Výstavišti Praha v termínu od 23. 9. do 26. 9. 2021.

Nominace na ceny Magnesia Litera 2021

6.4.2021
Překladatel Martin Hilský, bývalá hamburská ministryně kultury Daňa Horáková, písničkář Vladimír Merta nebo koreanistka Nina Špitálníková byli v úterý nominováni na Magnesii Literu.Nejznámější české knižní ceny se ohlížejí za rokem v branži, kterou stejně jako jiná odvětví kultury zasáhla pandemie. Nakladatelé upravovali ediční plány, autorská čtení se konala na síti, knihovny půjčovaly z výdejních oken. Kvůli několikaměsíčnímu uzavření knihkupectví například prodejnám Luxor klesl obrat zhruba o 200 milionů korun, celkový objem knižního trhu může z předpandemických 8,6 miliardy korun spadnout odhadem o miliardu.

Pandemie by mohla poznamenat také předávání Magnesie Litery, plánované na 8. června. Pokud by na Novou scénu Národního divadla ani tou dobou nesměli diváci, bude muset stačit přenos na stanici ČT art.

Recenze knihy Spolupráce, jejíž autorem je legendární podnikatel Jan Baťa

5.4.2021

Vynikající Baťova kniha pojednávající o baťovském pojetí práce je balzámem sebevědomí a racionálního přístupu k životu. Jan Baťa stejně úspěšně vedl rodinný podnik jako jeho předchůdce bratr Tomáš. Kniha vyzdvihuje význam spolupráce mezi lidmi. Abych přiblížil, jak si Baťa představoval spolupráci, uvedu příklad z knihy (volně zpracováno): Baťa zjistil, že podpatky na botách jsou špatně připevněny, běžel na příslušné pracoviště a hned poznal příčinu. Dělník přibíjel podpatky, aniž je nahřál na určenou teplotu.