Recenze knihy Nelíbánky, autorky Christina Lauren.

9.8.2021

Přinášíme vám recenzi knihy Nelíbánky, autorkou tohoto románu pro ženy je Christina Lauren. Tedy aby bylo jasno, knihu napsali dvě autorky Christina Hobbsová a Lauren Billingsová. Tyto dvě ženy publikují pod pseudonymem Christina Lauren. K jejich nejznámějším knihám patří série Božský a Vášnivý, které se zapsaly do srdce řady čtenářek.

Pozvánka na knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha

8.8.2021

26. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha přivítá hosta z Francie, francouzského spisovatele Laurenta Bineta. Z Anglie pak přijede spisovatel David Mitchell. Dalším zahraničním hostem je spisovatelka Chimamanda Ngozi Adichieová, která reprezentuje současnou africkou literaturu.

Philippe Soupaulta francouzský básník a prozaik

2.8.2021

Dnes si připomínáme 124. výročí narození  Philippe Soupaulta (2. 8. 1897). Francouzského básníka a prozaika. Soupault byl spolu s André Bretonem autorem Magnetických polí, jedné z nejpozoruhodnějších knih dvacátého století. Magnetická pole jsou považována za první automatický text vůbec. Co to je automatický text? Literární projev psaný bez kontroly vědomí a bez předem formulovaného záměru. Jak ale napsal překladatel Petr Král, tento způsob projevu je v knize především zdrojem nikdy nekončícího údivu:

Recenze knihy Nesejdeš z cesty, autor Dagmar Digma Čechová

1.8.2021

Autorka Dagmar Digma Čechová na sebe minulý rok upoutala pozornost svým prvním románem pro ženy Nemusíš!, který zaujal a potěšil mnoho čtenářek. Do té doby se věnovala hlavně tvorbě pro děti a mládež. A nyní vydala další příběh pro dospělé, jenž v sobě opět ukrývá poměrně velký potenciál. Jde o knihu Nesejdeš z cesty.

Četba rozvojových knih v době prázdnin tě posune

20.7.2021

Uplatnění absolventů ve většině oborů epidemická situace výrazně neovlivnila. „Stále platí, že student, který se už během školy rozvíjel nejen v oborových, ale i mezioborových dovednostech, soft skills, má zkušenosti z brigád, stáží, různých trainee programů, realizoval vlastní projekty nebo třeba dobrovolničil, má na pracovním trhu vyšší hodnotu než jeho konkurenti.

Legální uložiště, devastuje český knižní trh

25.6.2021

Studie renomované agentury poukázala na devastující vliv nelegálního šíření digitálních rozmnoženin knih na knižní trh. Současná legislativa neposkytuje držitelům autorských práv dostatečnou ochranu. Nelegální šíření prostřednictvím „legálně“ působících serverů jako ulozto.cz,

Prestiž práce učitelů v pandemii vzrostla

21.6.2021

Práce učitele je obecně vnímána jako prestižní, alespoň podle žebříčků výzkumníků. Zkušenosti mladých kantorů jsou ale opačné. Stále se potýkají s předsudky a chybí jim systémová podpora v dalším vzdělávání. Jak proměnil pandemický rok vnímání profese učitele a co si z něj odnesli sami pedagogové?

SČKN: Nejprodávanější e-knihy za měsíc květen 2021

15.6.2021

Přinášíme pravidelný report "Nejprodávanější e-knihy" za měsíc květen 2021. Nejvíce byl zájem mezi čtenáři o e-knihu Aleny Mornštajnové s názvem Listopád, následoval František Kotleta a na třetím místě Petra Stehlíková s titulem Nasterea. Žebříček pravidelně sestavuje Svazu českých nakladatelů a knihkupců z nahlášených prodejů největších prodejců knih a e-knih.

Výsledky výroční ceny Magnesia litera 2021

8.6.2021

Ani letošní, jubilejní 20. ročník výročních cen Magnesia Litera neproběhl v  obvyklém dubnovém termínu. V  důsledku trvající koronavirové krize bylo slavnostní udílení cen přesunuto a uskutečnilo se 8. června tradičně na Nové scéně Národního divadla. Nejdůležitějším úkolem výročních knižních cen Magnesia Litera je propagovat kvalitní literaturu a  dobré knihy. A  to bez omezení a  bez ohledu na žánry: stejnou pozornost si zaslouží spisovatelé, básníci, překladatelé, nakladatelé i vědci a teoretici.

Statistika - veřejné knihovny v České republice 2019

4.6.2021

Předmětem statistického zjišťování jsou veřejné knihovny v České republice. Vybrané údaje ze statistických výkazů poskytují přehled o počtu knihoven a jejich poboček, o počtu knihovních jednotek, registrovaných čtenářů, výpůjček, návštěvníků, pracovníků a dalších sledovaných ukazatelů za posledních pět let.