Prezidentu USA se nelíbí vydání knihy, bývalého bezpečnostní poradce

16.6.2020

Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton by mohl čelit „problému se zákonem“, pokud nezastaví na 23. června plánované vydání knihy pamětí. Uvedl to americký prezident Donald Trump, jehož úřadování v čele země Bolton v knize popisuje. Stanice ABC informovala, že se vláda pokusí vydání knihy zastavit.

Nejkrásnější kniha v kategorii pro děti a mládež za rok 2019

15.6.2020

Nakladatelství Paseka oslovilo Miladu Rezkovou s poptávkou po knize o pražském metru. Práce na knize pro autorku 10 dětských knih přinesla i spolupráci s duem ilustrátorů Janem Šrámkem a Veronikou Vlkovou, kteří spolu tvoří od roku 2011. Jejich společné ilustrace se objevily např. v knize Kláry Brůhové, Pražské vize. Ilustrace kombinující počítačovou grafiku a akvarelovou malbu zaujaly mezinárodní porotu prestižního boloňského veletrhu dětské knihy, ale i porotu soutěže o nejkrásnější knihu za rok 2019 v kategorii pro děti a mládež, ve které výtvarníci zvítězili.

Spisovatel Jakub Arbes psal z malé cely v České Lípě

14.6.2020

Nožík, pero a rukopis. To jsou věci, které i dnes na severu Čech upomínají na zvláštní etapu v životě jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů a novinářů. Před 180 roky narozený Jakub Arbes (1840-1914) musel v letech 1873 až 1874 strávit třináct měsíců v žaláři v České Lípě.

Vychází český překlad románu Svědectví navazující na slavný Příběh služebnice

13.6.2020

Dystopické romány mají tu pochybnou výhodu, že se velmi často proměňují ve skutečnost. Právě vychází český překlad románu Svědectví navazující na slavný Příběh služebnice. Získal Bookerovu cenu, podle Příběhu služebnice vysílá HBO seriál a rozkolísaná doba popularitě této knihy může jen nahrávat.

Vydavatel zveřejnil několik úryvků z knihy bývalého poradce prezidenta USA

13.6.2020

Někdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton viní amerického prezidenta Donalda Trumpa z toho, že učinil celou řadu rozhodnutí, za něž by mohl čelit ústavní žalobě. Trumpovy činy přitom byly motivovány vždy jen znovuzvolením. Někdejší poradce to tvrdí ve své knize pamětí, která by měla vyjít 23. června a z níž její vydavatel zveřejnil několik úryvků

Dobrý spisovatel dělá dvě věci: Hodně čte a hodně píše.

12.6.2020

U jeho hororů se už čtyřicet let třesou miliony lidí po celém světě a jemu tak pravidelně vydělávají sedmnáct milionů dolarů ročně. Kdo jiný než Stephen King by tedy měl začínajícím autorům poradit ten správný recept na úspěch? Sám ví moc dobře, že má světu o spisovatelském řemesle co sdělovat, proto v roce 2000 napsal knihu O psaní. V ní mimo jiné říká: "Nebudu lhát a tvrdit, že neexistují žádní špatní autoři. Je mi líto, ale znám spoustu špatných autorů."

Jsem spisovatel z donucení, říká autor knihy o karlovarské čtvrti

7.6.2020

Karlovarský patriot Antonín Foglar o sobě říká, že se vlastně stal spisovatelem z donucení. Svoji první knížku o karlovarské čtvrti Stará Role loni vydal vlastním nákladem proto, že žádná kniha o jeho bydlišti dosud neexistovala. Teď mu vyšla druhá publikace s názvem Stará Role - historické fotografie. A situace se opakuje.

Koronavirus urychlil všeobecnou digitalizaci společnosti

30.5.2020

Na digitalizaci lidstva v rámci současného užívání technologií se čekalo už hezky dlouhou dobu. Běžná komunikace po sítích, mobilu či e-mailu sice nevázla, ale komunikace pracovníků, či elektronická komunikace s úřady znamenala vážný problém či přímo komunikační bariéru. Díky nouzovému stavu však došlo k výraznému zlepšení.

Změny na pracovním trhu nejsou pouze negativní

29.5.2020

Ekonomice i trhu práce se před příchodem pandemie značně dařilo. Kvůli namoci covid-19 však pracovní trh v Česku dostal velkou ránu a mnohé pracovní pozice zanikly, lidé přišli o pracovní pozice. Naopak však přišla éra, která si žádá nové dovednosti, lepší schopnosti práce s moderní technologií, rychlou přizpůsobivost, a hlavně schopnost učit se novým věcem.

Aktuálně: otevírání muzeí bude komplikované a některá ani neotevřou

28.5.2020

V rámci květnového rozvolňování v souvislosti s pandemií Covid-19 se začínají opět otevírat muzea, ale jejich otevření bude velice komplikované. Vzhledem k pandemii koronavirus bylo uzavřeno asi 85 000 zařízení, což představuje asi 90 % muzeí z celého světa. Bohužel opět neotevře asi 13 % muzeí.