Proběhla aukce knihy z roku 1462, prodejní cena činí téměř 27 mil. Kč

25.11.2019

V Hamburku byla vydržena kniha za 1 mil. eur. Bible z roku 1462. Dvousvazkovou Bibli z roku 1462, pravděpodobně vytištěnou tiskařským lisem vynálezce knihtisku Johannese Gutenberga získal v aukci soukromý švýcarský sběratel. Aukční dům Ketterer Kunst hodnotu bible odhadoval na milion eur. Což se také potvrdilo, aukce probíhala 25.11. 2019 v Hamburku a cena knihy se vyšplhala na zhruba 26,8 milionu Kč, tedy o něco více jak 1 mil. EUR. Dvousvazková kniha z roku 1462 se tak stala nejdražší biblí, jaká kdy byla v Německu vydražena.

Dle mluvčí kniha Biblia latina Johannese Fusta a Petera Schöffera, je absolutní mistrovské dílo přímých nástupců Johannese Gutenberga, a byla vytištěna ještě za života vynálezce knihtisku. Slavný vynálezce knihtisku Johannes Gutenberg, žil v rozmezí let 1400 až 1468, knihtisk se stal revolučním vynálezem v oblasti výroby knihy a tisku na plátno a pergamen vůbec.

Historici se domnívají, že 7 let po vytištění slavné Gutenbergovy latinské bible vytiskl jeho žák Peter Schöffer pod novým majitelem tiskárny Johannesem Fustem bibli s modernějším písmem. Dle znalců je kniha vytištěná na pergamenu co do kvality a zručnosti zpracování srovnatelná s Gutenbergovou biblí. 

Zdroj: DPA, ČTK

Proběhla aukce knihy z roku 1462, prodejní cena činí téměř 27 mil. Kč