Nouzový stav je u konce, co to pro nás znamená?

18.5.2020

Na první pohled by se mohlo zdát, že nouzový režim je u konce, a že se všechno vrátí do „normálního“ života, ale ono to tak úplně není. Co tedy vlastně konec nouzového stavu přinese?

Od pondělí končí nouzový stav, ale většina opatření bude stále platit. Tak například do obchodů a provozoven stále s rouškou a dvoumetrovým odstupem. Posezení na zahrádkách opět s určitým odstupem. Sundat roušku si lidé mohou pouze při konzumaci jídla a pití.

Holiči, kosmetika, masáže

Zcela zatěžující podmínky platí také pro kadeřnické salony, kosmetické služby či masérská studia. V rámci hygieny je třeba poskytovat desinfekci, mít roušku a dodržovat dvoumetrové odstupy. Současně je třeba minimálně jednou denně musí dezinfikovat podlahu. Provozovat svou práci mohou klasické taxi služby a zaměstnanecké jídelny.

Nezapomeňte, že do 25. května musí lidé nosit roušky na všech místech kromě svého bydliště. Mohou chodit pouze po deseti. Veškeré akce jsou povoleny do 100 účastníků s dodržením minimálně dvoumetrových odstupů.

Dovolená v zahraničí

Češi již mohou opustit hranice, při návratu musejí předložit negativní test na koronavirus, pokud tak neučiní do tří dnů od návratu, končí v nařízené karanténě. Rozhodně se však můžete těšit na pláže, které nebudou vůbec přeplněné.

Děti mohou do školy

Od 25. května do školy nastoupí žáci prvního stupně základních škol. Dosud nastoupili studenti závěrečných ročníků a vysokých škol. První stupeň musí dodržovat také určitá opatření, žáci budou ve třídách maximálně do 15 osob v minimální vzdálenosti 1,5 metru a budou sedět po jednom v lavici. Rodiče mají možnost si rozmyslet, zda dítě bude navštěvovat školu nebo ne. Uvedená opatření platí pro kroužky, vysoké školy a umělecké či jazykové školy.

Pohyb v knihovnách

I pobyt v knihovnách je stále omezen, zejména nutností nošení roušek a dodržováním zákonných odstupů. Pokud nepatříte k milovníkům roušek (stejně jako my), pak si vyberte knihu u nás na stránkách eknihovna.cz. Doporučuje pohodové čtení na dobu, až budou vaše děti opět ve škole

Nouzový stav je u konce, co to pro nás znamená?