Češi přečtou v průměru třináct knih ročně, to není špatné

1.10.2018

Každý dospělý Čech dle provedeného průzkumu přečte asi 13 knih za rok, zároveň jsou to právě ženy, které tento průměr drží tak vysoko. Přestože uvedená čísla nejsou vůbec špatná, oproti roku 2013 jde o určitý pokles. Výzkum provedla agentura Nielsen Admosphere a zjistila, že 78 % obyvatel České republiky přečte za rok alespoň jednu elektronickou či tištěnou knihu a alespoň jednu knihu si koupí více než 40 % obyvatel. Těch, co si koupí alespoň jednu knihu však bylo o 4 % více v roce 2013.

V případě návštěvy knihovny je situace obdobná, protože v roce 2013 bylo návštěvníků taktéž o 4 % více. Z provedeného výzkumu však vyplynulo, že knihovnu fyzicky navštíví 28 procent Čechů.

Uvedené výsledky ukázaly, že Česká republika je sice národem čtenářů, na úplném vrcholu žebříčku však stojí skandinávské země, Česká republika je však s přehledem následuje.

Výzkum ukázal, že co se týče genderovské problematiky, ženy čtou o 9 % více než muži. Za největší čtenáře lze přitom s přehledem považovat občany seniorského věku. Současně platí, že jsou to zejména lidé z malých a středních měst, kteří navštěvují hlavně knihovny.

Dospělý člověk přečte v průměru 13 knih za rok a věnuje tak čtení přesně 321 minut denně. Za knihy Češi v průměru vydávají kolem 700 korun ročně a koupí asi 2, 5 knihy za rok. Nejoblíbenějším autorem českých čtenářů je přitom Jo Nesbo a nejvíce oblíbenou knihou v Česku je Harry Potter. Výzkum ukázal, že nejvíce oblíbeným žánrem je oddechová literatura.

Češi přečtou v průměru třináct knih ročně, to není špatné