Biblioterapie aneb léčba knihou

10.12.2018

Už jste slyšeli o biblioterapii? Pokud ne, tak budete dozajista velice nadšení! Biblioterapie je účinná zejména v tomto předvánočním hektickém období. Užijte si s knihami pohodovou vánoční atmosféru a nenechejte se okolím vystresovat.

Léčba knihou dokáže pomoci nejenom v případě psychických obtíží, ale také v případě obtíží fyzických či přímo při problematice sociálních problémů. S biblioterapií zcela jistě souvisí také pohádkoterapie.

Biblioterapie je podpůrná psychoterapeutická metoda, která k léčení využívá knih a zejména pak účinků samotné četby. Tato terapie je v současné době dostupná v různých zařízeních a knihovnách. Cílem terapie je nalézt vnitřní problém a s pomocí různých textů poskytnout dotyčnému různé pohledy na daný jev. Díky biblioterapii je možné také najít řešení problémů každého z nás nebo nalézt cestu, jak problém řešit.

Biblioterapie je vhodná také pro děti a vždy je třeba klást důraz na to, aby se hlavní hrdina ztotožňoval s pacientem. Všechny příběhy přitom musí končit pozitivně a mít pro posluchače nějaký přínos a motivaci k dalšímu jednání. Hlavním přínosem by však měla být sebereflexe.

Biblioterapie aneb léčba knihou