5 důvodů, proč číst knihy

30.7.2018

Knihy byly odjakživa základem celé společnosti. Dokonce byly knihy určené jenom někomu a nemohli je využívat a číst všichni občané. Dnes je však situace přesně opačná, zatímco knihy jsou dostupné všem, existují lidé, kteří číst nechtějí mebo třeba nemohou. Knihy jsou přitom pro člověka velice zdravé a jejich účinky jsou skutečně dalekosáhlé. Podívejte se sami, jaké jsou důvody, proč číst knihy.

Mozková stimulace

Knihy bezesporu zlepšují mozkovou aktivitu a stimulují podněty, které jsou nastíněny v knize. Například vzbuzují představy, které přímo stimulují mozek k aktivitě. Mozek si přímo dokáže představit veškerou popisovanou činnost a dokonce svoji aktivitu stimuluje a může zapojit například i svaly.

Zlepšování empatie, podpora porozumění

V knihách se objevují velice různorodé situace a čtenář se do nich musí vcítit. Proto čtení zlepšuje tuto schopnost člověka. Díky čtení je současně možné přispět k rozvoji prožívání, rozvíjet své pocity, myšlenky, radost, napětí a zejména pak rozšiřovat emoční stránku a budovat například společenské postavení.

Snížení stresové zátěže

Snížit stres lze různými způsoby, například v bazénu, masáží či dobrou večeří. Ale pozor, snížit stresovou zátěž může být jednodušší a hlavně levnější, než si dokážete vůbec představit. Můžete tak učnit třeba dobrou knihou. Hlavním přínosem je přitom možnost načerpat zajímavé životní zkušeností a to i bez vlastních zkušeností, které člověka často stojí mnoho nervů a stresu. Kromě odbourávání stresu dokáže kniha přinést i pocity štěstí. Tedy pokud dokážete prožít osud společně s hrdinami knih.

Kvalitnější spánek

Jelikož kniha dokáže navodit atmosféru smutnou, veselou nebo třeba i pohodovou, usínání s knihou může být skutečně snadné a pohodlné. Pro někoho je čtení knihy před spaním již určitou závislostí a bez knihy si člověk už ani nedokáže spaní představit. Je však důležité vybrat si správný žánr ke čtení před spaním. Knihy typu thriller nebo horror či jakékoliv jiné drama vás naopak může přivést do rozpaků a váš spánek a hlavně usínání zcela znesnadnit.

Zbavování předsudků

Předsudky a zakořeněné pravdy jsou pro člověka velice špatné a těžko se jich dá zbavit. Nekomplikujte si život a zkuste více číst. Pokud se budete četbě pravidelně věnovat, lze očekávat, že předsudky samovolně zmizí a možná se zbavíte i haló efektu. Je to tak proto, že čtenář dokáže poznat také jiné lidi v jiných prostorech a zjistíte, že všichni jsou vlastně individuální. Pro dnešní dobu je zbavení se předsudků velkou výhodou, protože v dnešní době je potřeba nemít rasistické předsudky.

 

 

5 důvodů, proč číst knihy