S Hanou Hindrákovou o dobrovolnictví v Keni a psaní afrických románů

Hana Hindráková je předsedkyní neziskové organizace Fair, o. s., která se specializuje na rozvojovou spolupráci s Keňou. Sama jako dobrovolnice začínala právě v Keni, o které současně napsala romány z afrického prostředí – Děti nikoho (2012), Karibu Keňa (2013) a Dobrovolnice (2014). O tom, že psaní Hany Hindrákové má u čtenářů úspěch svědčí fakt, že román Děti nikoho, inspirovaný skutečným příběhem, byl jednou z nejprodávanějších knih nakladatelství Alpress a byl nominovaný na knihu roku 2012 na serveru Databáze knih. Román Karibu Keňa s podtitulem Láska v ohrožení voodoo vyhrál soutěž Mám talent pořádanou nakladatelstvím Euromedia.

Co vás poprvé přivedlo do Afriky a jaký byl váš první dojem z černého kontinentu?

Poprvé jsem se dostala do Keni v roce 2005 jako dobrovolník od jedné neziskové organizace. Tenkrát na mě Keňa a její obyvatelé moc velký dojem neudělali. Každý den jsem si tam připadala jako chodící bankomat. Nakonec jsem se na to však zkusila dívat z pohledu Keňanů a to mi velmi pomohlo. Kdyby se člověk nacházel v jejich kůži, nejspíš by to na bělocha také zkusil. Krom toho, pasivní čekání na pomoc jsme je naučili my.
V roce 2006 jsem se do Keni vrátila znovu a tehdy mi tak zalezla pod kůži, že se tam od té doby stále vracím.

Píšete romány z exotického prostředí Keni. Popsané příběhy vychází z Vaší bohaté fantazie nebo se některé dramatické okamžiky skutečně staly?

Některé z popisovaných okamžiků se skutečně staly, některé jsem si vymyslela.

Vedle psaní afrických románů jste předsedkyní neziskové organizace Fair, o. s. Čím se zabýváte a kde se o vás zájemci mohou dozvědět víc?

Hlavním posláním naší neziskové organizace je přispět k rozvoji venkova v rozvojových zemích (nyní zejména v Keni) a tím předcházet odchodu venkovských obyvatel do chudinských čtvrtí, rozšiřovat o nich povědomí, snažit se zlepšit situaci v nich.
Stále hledáme nové dobrovolníky na různé činnosti. Více informací mohu poskytnout na emailu: hana.hindrakova@fair-ngo.eu.

Vraťme se k psaní. Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?

Jako první jsem napsala knihu Karibu Keňa. Pracovala jsem na ní při práci na plný úvazek a od prvního řádku do vytištění knihy to trvalo necelé tři roky.

Vzpomenete si ještě, s čím jste se jako začínající autorka musela vypořádat?

Já se stále považuji za začínající autorku. Sice mi vyšly tři romány, ale myslím si, že se pořád mám co učit. Nejvíce bojuji se strohostí textu. Jako čtenář nemám moc ráda zbytečné popisy a detaily a baví mě, když děj rychle ubíhá. Ve stejném duchu potom píšu moje knihy, ale někdy je text strohý až příliš a nakladatel mi to vytýká.

Jsou vaše knihy k dostání i ve formě elektronických knih? Uvažujete o vydávání e-knih?

Román Karibu Keňa se prodává i jako e-kniha, romány Dobrovolnice a Děti nikoho jsou pouze ve fyzické knižní podobě. A v podstatě o tom rozhodovalo nakladatelství.

Jaký máte vztah k e-knihám, čtečkám a dalším podobným trendům ve světě literatury?

Co se týče e-knih a čteček, jsem velmi konzervativní a upřednostňuji knihu v její fyzické podobě. Líbí se mi obracet listy a mám ráda vůni knih.

Co nejraději vy sama čtete?

Mým nejoblíbenějším autorem je Dan Brown, ačkoliv z jeho poslední knihy Inferno jsem byla celkem dost zklamaná. Na můj vkus obsahovala kniha příliš mnoho popisných encyklopedických pasáží. Ráda čtu i knihy od Jamese Rollinse a Barbary Woodové.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů při pomoci africkému venkovou i při psaní dobrodružných románů.