Spisovatel Michal Šanda - guru české eknihy

Redakce knižního webu eKNIHOVNA tentokrát požádala o krátký rozhovor spisovatele Michala Šandu. Tato osobnost české literární obce, bude zapsána do dějin vydávání elektronických knih zlatým písmem. Někteří čtenáři tohoto spisovatel označují jako guru české eknihy. Pravděpodobně jako první český spisovatel nabídl ke stažení zdarma celou svojí tvorbu. Z pohledu roku 2012 se jednalo o výjimečný počin. Pokud je nám známo, tak další autoři se přidávají velice pozvolna. Stejně jako jeho tvorba i jeho odpovědi jsou originální a podnětné, rozhodně stojí za přečtení.

 fotografie spisovatel Michal Šanda

1. V kolika letech jste napsal své první dílo, jaký to byl žánr a o čem pojednával?

U mne to bylo poněkud jinak, než u většiny literátů. Chodil jsem na Gymnázium Jana Nerudy a hned za rohem byl hostinec U Pavlánských. S mlčenlivým požehnáním pana výčepního jsem tam vysedával každé odpoledne po škole, bylo mi šestnáct, kolem u stolů samí starší chlapi, s kterými jsem si neměl co říct, proto jsem začal psát, abych se u piva nenudil. Kratinké povídky a básně založené na hravých pointách.

2. Jak dlouho Vám trvalo napsání a následné vydání první knihy?

Šlo o začátek osmdesátých let, pročež vydání v jakémkoliv tehdejším nakladatelství pro mne nepřicházelo v úvahu. Netoužil jsem být socialistickým spisovatelem. Psal jsem si do šuplíku a představoval si v duchu, že až mi bude padesát, že k abrahámovinám vydám soubornou sbírku v exilovém nakladatelství... Debutoval jsem v roce 1994 útlou sbírečkou experimentální poezie stoa, což jsou texty vzniklé cca roku 1987.

3. Vzpomenete si ještě s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?

Vzhledem k době jsem se musel vypořádávat s nedostupností kvalitní literatury, na které bych se mohl poučit. Podstatní čeští autoři vycházet nesměli, důležité knihy z minulosti byly na indexu a vyřazené z knihoven a i v antikvariátech k nesehnání. A současná světová literatura? To byly jenom drobty, co cenzura pustila.

4. Jsou Vaše knihy vydávány i jako eknihy?

Jsou a dokonce musím říct, že se mi třeba Špacírkou přes čenich! líbí víc, jak je provedená coby ekniha, než ta tištěná.

5. Máte své nakladatelství, nebo si knihy (eknihy) vydáváte svépomocí?

Před několika lety jsem se rozhodl nabídnout čtenářům své knihy v PDF zdarma ke stažení na mých webových stránkách http://host.divadlo.cz/sanda/. To ještě byly eknihy v plenkách, současnosti jsou ke stažení kromě PDF i ve formátech EPUB a MOBI. A proč zdarma? Vycházel jsem z toho, že moje starší knížky jsou dávno vyprodané a obnovená vydání se, kromě bestsellerů, nedělají. Těší mě a zároveň netěší, že jsou ty knihy mnohde ukradené i veřejných z knihoven. Z toho zájmu čtenářů mám samozřejmě radost, a z tohoto důvodu jsem je zpřístupnil na internetu. Abych ale odpověděl na vaši otázku konkrétně, jsou to knihy vydané v minulosti v nakladatelstvích Petrov, Protis, Dybbuk atd.  

6. Kde všude lze Vaše knihy (eknihy) získat? (knihkupectví, e-shopy, osobní www)

Jakmile poskytnete něco zadarmo, začne se to lavinovitě šířit. S pobavením jsem ovšem zjistil, že se jakýsi e-shop snaží knihy, které si ode mne stáhl, prodávat. Už zmiňovanou knihu Špacírkou přes čenich! jsem po dohodě s nakladatelstvím Paseka na své stránky nedal, přesto se ekniha záhy objevila na uloz to/

7. Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo eknihy, případně obou současně?

A nezapomeňme na audioknihy. Všechny další formy, dneska ani nedomyslitelné, budou existovat souběžně, protože každá má oproti těm ostatním nějakou přednost. Osobně nestojím o hromadění věcí a budování opulentní domácí knihovny. U beletrie dávám jednoznačně přednost eknihám, protože vím, že k naprosté většině knih se už nevrátím, abych je četl znova. Na to holt lidský život nestačí, navíc vycházejí další a další, které je třeba přečíst a ty nejlepší zrecenzovat. Záležitosti jako Ottův slovník, nebo časopis Český lid, to jsem zase rád, že jsou na internetu on-line, kvůli snadnému vyhledávání. A teď se přešaltujme z optiky náruživého čtenáře na vedlejší kolej: tištěné knihy, to jsou také staré antikvární tisky, bibliofilie, místopisná literatura z předminulého století, příručky, militaria, a ty, naskenované, mají hodnotu pouze studijní. Výtisk z prvního vydání Freudova Das Ich und das Es, byť byl mírně potrhaný, mi teď zaplatil čtyřdenní pobyt v Berlíně. Tohle eknihy nikdy nesvedou.

Děkujeme za rozhovor a vizonářské myšlenky. Přejeme mnoho úspěchů a těšíme se na další eknihy.

Petr Kliment, redakce

foto: archiv Michala Šandy