Humoristický prozaik, básník a textař Jiří Charvát

Dalším ze zpovídaných v našem seriálu rozhovorů je zástupce české nastupující literární generace Jiří Charvát. Tento humoristický prozaik, básník a textař působí a žije v Praze, kde vystudoval žurnalistiku. (prý "nedopatřením"). Napsal množství povídek, vytvořil několik komiksů a věnuje se též psaní poezie. Jistě není bez zajímavosti, že pracuje jako copywriter pro největší český internetový vyhledávač Seznam. Mezi jeho koníčky patří četba v MHD, minimalismus, Toltéci a odšťavňování. Všem čtenářům doporučujeme seznámit se s nezaměnitelnou tvorbou, tohoto mladého českého autora. Většinu textů "střílí" zdarma do davu a na vlastní pěst, tekže ji najdete na jeho webu chladnouhlavou.cz.

V kolika letech jste napsal své první dílo, jaký to byl žánr a o čem pojednával?

V 5 letech jsem nakreslil komiks o Kosovi a Pštrosovi. Setkávají se v komplikované životní situaci. Oběma zemřeli rodiče a jsou bez domova. Naštěstí najdou na ulici klíč od opuštěného domu a stávají se z nich squatteři. Klasický příběh.

Vzpomenete si ještě, s čím jste se jako začínající autor musel vypořádat?

S klávesou a na psacím stroji. Měl jsem příliš slabý malíček na to, abych ji stiskl.

Jsou vaše knihy vydávány i jako e-knihy?

Kdyby jen. Můj šikovný kamarád a vývojář Jan Gruncl skoulel dokonce speciální aplikaci Chladnou hlavu pro Android, kde si v nadmíru cool rozhraní přečtete všechno klíčové, čím jsem kdy potřísnil papír. Oproti klasické e-knize má tu výhodu, že je multimediální. Můžete se tak vypravit i na vaginální výpravu s mým existenciálním komiksem Qejci nebo si poslechnout přes tucet písniček, k nimž jsem napsal text.

Máte své nakladatelství, nebo si knihy (e-knihy) vydáváte svépomocí?

Své texty střílím do davu na vlastní pěst. Jde to snáz, když máte šikovné přátele nebo když se vaše dílka stanou pilířem marketingové kampaně na energetický nápoj.

Kde všude lze vaše knihy (e-knihy) získat?

Moji prózu i poezii stáhnete ZDARMA na chladnouhlavu.cz/povidky.php, resp. chladnouhlavu.cz/poezie.php. Povalují se též na různých serverech s e-knihami, jako jsou PalmKnihy, ekniha-zdarma.cz, pdasoft.cz nebo vaše eknihovna.cz. Pro ultimátní zážitek nicméně doporučuji – ano, už zase – androidí aplikaci.

Věříte v budoucnost tištěné knihy nebo e-knihy, případně obou současně?

Věřím, že budou existovat vedle sebe. Na elektronických knihách se mi líbí, že v nich jde snadno vyhledávat. A jako nadšený minimalista oceňuji, že nezabírají žádné místo. Na druhou stranu četba z papíru je pořád komfortnější, a dokonce se říká, že z papíru si člověk i víc zapamatuje. Osobně čtu více papírových knih. Z knihovny. Mám z nich radost hned 2×. Když si je půjčím. A když je vrátím.

Děkujeme za odpovědi a přejeme mnoho tvůrčí fantazie do dalšího psaní.