O psaní

Jak začít psát

Milujete literaturu, knihy a využijete každé možnosti psát. Malujete si knižní svět v těch nejlepších barvách. Sníte o vydání knihy? Věříte tomu, že právě vy budete dalším autorem bestselleru. Redaktoři se o vás perou. Schránka přetéká pozvánkami na exkluzivní párty, autogramiády a autorská čtení. Tohle je ideální případ. Představy všech malých spisovatelů. Někdy vám ale i svět popsaných stránek může ukázat svoji druhou tvář.

Deziluze bez kudrlinek

Stát se celebritou mezi spisovateli není jen tak. Každý, kdo už psal nějaký delší souvislý text, zažil období plodná i období sucha, kdy nejste schopni napsat ani čárku, natož tvořit veledílo. Psaní je umění a život s ním není vždy takový, jaký bychom chtěli. Je také závislý na talentu, který můžeme psaním objevit, ale také vyčerpat. Současná filozofie hlásá, že psát může každý. Ano může, ale ne každý píše dobře a ne každý knihu dokončí. Navíc konkurence je velká. Proto sen o vydání knihy, která vydělá autorovi na živobytí, zůstává často jen snem. V současné době jím u nás žije okolo deseti autorů prózy.

Mám talent?

Jako u všeho ostatního je důležité začít od začátku. Ověřit si svůj talent je jeden z prvních kroků k dobrému psaní. Když se začnete pohybovat ve světě knih a psaní, zjistíte, že píše strašně moc lidí, ale jen někteří mají to, co můžeme nazvat nadání nebo faktor X a jsou schopni psát o všem a poutavou formou, mají svůj styl. Psaní je řemeslo a je tedy možné se mu do jisté míry naučit. Pracovat na sobě a svém stylu. Člověk se musí vypsat a až pak můžeme mluvit o tom, jestli má nebo nemá talent. První čtenáři jsou často rodinní příslušníci nebo známí, kteří jsou ohromeni, že znají spisovatele. Otázkou zbývá, jak moc budou objektivní. Proto je dobré k jejich názorům přidat i pohled někoho méně zaujatého.

Kontakty a publikum

Každý spisovatel potřebuje svoje fanoušky. Svoji základnu, která ho bude číst a posouvat dál. Je jedno, jestli to jsou vášniví čtenáři nebo ostatní spisovatelé. Důležité je získat zpětnou vazbu, která nám může ukázat nedostatky, které jsme sami přehlédli. Nápomocné mohou být knihovny a jejich literární večery. Pokud se vám podaří oslovit už zkušeného autora, máte vyhráno. Mít mentora, který vás směruje, se vyplatí. Má kontakty a může pomoci s publikováním.

Propagace bez legrace

Dobrý způsob, jak o sobě dát vědět je publikování v časopisech, klasických i elektronických. Vytvořit si vlastní blog nebo webové stránky zabere jen chvíli a může vám pomoci s vlastní propagací. Stejně tak účast v literárních soutěžích. Zjistíte, co píší ostatní, získáte zpětnou vazbu poroty. V lepším případě i hlavní cenu a trochu té prestiže. Pokud chcete být vidět, uspořádejte autorské čtení v kavárně nebo knihovně. Může to být první krok k založení vašeho fanklubu. A možná taky první krok na cestě za splněným snem malého spisovatele.

Několik pravidel o psaní

Dle průzkumů až 70% čtenářů sní o tom, že by napsali knihu a stanou se spisovateli. Realita je Však zcela jiná a jen několik vyvolených napiše knihu a z nich pouze jednotlivci se stanou opravdovými spisovateli, kteří napíšou více jak dvě knihy. K napsání bestselleru potřebujete:

  • talent
  • disciplínu
  • reklamu 

Psaní má svá pravidla, mezi nejčastěji zmiňované patří disciplína. Pokud máte chuť, talent a disciplínu, pravděpodobně máte otevřeny dveře literárního světa. Psaní se pro Vás může stát koníčkem, ale také zdrojem příjmu, stejně jako která koliv jiná práce.

Veďte si deník

Obyčejný deníček lze nosit stále s sebou. Deníček může být papírový, nebo elektronický - mobil, tablet, notebook. Je potřeba si zapisovat do deníčku vše, co vás během dne napadne. Múza vás může políbit při cestě do práce nebo v hospodě, právě když pijete lahodné vychlazené pivo. Zápisky v deníčku oceníte v situaci, kdy vám dochází inspirace.

Mějte svůj rituál

Je dobré než začnete psát připravit se na psaní psychicky. Nejlépe si vytvořit nějaký zvyk, který vašemu mozku řekne, že teď se bude psát. Může to být heřmánkový čaj, který si dáte, než začnete psát, počítání od dvaceti k jedné, nebo tři hluboké nádechy a klidně i bojový pokřik.

Základna

Pokud vás bude neustále něco rozptylovat, nic nenapíšete. To je jasná věc. Proto je nejlepší vypnout všechny sociální i nesociální sítě a hlavně udělat si klid a svoje vlastní místo, kde se vám nejlépe píše. Tady je důležité, kolik klidu na psaní potřebujete. Jsou tací, co píší s výhledem do ulice a nevadí jim to. Naopak někteří autoři potřebují svůj klid ve formě zatažených závěsů a absolutního ticha. Určitě zde ale platí, že čím méně ruchů, tím větší soustředění a snazší psaní.

V kolik?

Výběr správného času souvisí s výběrem vhodného místa. Noční živly budou více kreativní po desáté hodině,  ale je obecně známo, že mozek pracuje nejlépe a nejvýkonněji ráno, kdy ještě není unavený. Pokud jste noční tvor jako já, zkuste alespoň jednou psát dopoledne. Možná budete mile překvapeni.

Přirozeně

O jazyce a výrazových prostředcích by se dala napsat celá kniha. Hlavním pravidlem je ale psát přirozeně. Postavy jsou taky jenom lidé, proto není nutné vymýšlet zbyteční psí kusy. Pišme přirozeně a bez zbytečných slov. Věcně a jasně, aby bylo každému jasné, co chtěla postava nebo vypravěč říct. Činný rod má přednost před trpným, protože spisovatel napsal knihu, i když byla kniha napsána spisovatelem.

Dej to k ledu

Nejhorší, co můžete s textem udělat je to, že mu nedáte dost času, aby se uležel. Dobrý text je jako naložené maso. Potřebuje čas. Nejlépe tolik času, kdy zapomenete, že jste něco psali. Jděte si před prvním čtením zaběhat, meditovat nebo vyčistit zrcadla. Na chvíli zapomeňte, že jste něco psali. Získáte odstup a možná i nějaký nový nápad.

Psaní je sice řemeslo, ale i tak si v něm každý musí najít svůj vlastní řád. Pro další tipy klikejte: návod ke kreativnímu psaní.

eKnihy zdarma pro registrované majitele čteček Kindle